Ovde se nalaze lekcije za početak učenja WebGL-a kao i korisni resursi za proširivanje znanja.
Nastao je kao deo rada na fakultetu zbog čega je i poštovan specifičan ton pisanja.
Takođe, stavovi koji su izneti ovde su lični.
WebGL (Web Graphics Library) je nova tehnologija koja omogućava kreiranje moćnih 2D i 3D aplikacija u web browser-ima bez korišćenja plugin-a. Predstavlja JavaScript API koji povezuje CPU klijenta i GPU grafičke kartice klijenta.
Ovde su prikazane osnove kreiranja aplikacija u WebGL sa naglaskom na praktično obučavanje i brzo usvajanje novih koncepata kroz formu online vodiča, ili popularno zvano, tutorijala.
Oblasti koje su ovim vodičem obuhvaćene su, između ostalog:
Iako sadržaj ovog rada obuhvata mali podskup znanja o kreiranju WebGL aplikacija, on predstavlja dobru osnovu za sve početnike za upoznavanje sa ovom tehnologijom. Kroz rad će se pretpostaviti da čitalac nema prethodnog iskustva u radu sa 3D grafikom, ali da poseduje osnovna znanja iz linearne algebre i HTML i JavaScript tehnologije.
Široka dostupnost informacija, ekspanzija razvoja različitih tehnologija i visoko-dinamičko okruženje u kom programeri rade i usavršavaju se dovelo je do pojave velikog broja online sadržaja za učenje.
Ako izuzmemo centre sa (relativno) zatvorenim sistemima za e-learning kao što su univerziteti gde se znanje obično usvaja kroz formu kurseva šireg obima, na internetu se za učenje nove materije izdvajaju sledeće forme:
Većina resursa na internetu se ne može uzeti kao validan naučni resurs, ali su se za usvajanje praktičnog znanja profilisali sajtovi i centri gde pojedinac može očekivati validne i kvalitetne sadržaje. Ova validacija obično nije fomalna već se zasniva na autoritetu autora ili samog centra.
Na primer, QA web sajt stackoverflow.com je koncipiran tako da (veoma velika) zajednica onemogućava opstanak nevalidnih rešenja tako da sam sajt garantuje neku vrstu validnosti za usvajanje znanja.
Drugi primer bi bila dva sajta koja se posebno ističu upravo za učenje WebGL tehnologije: learningwebgl.com i games.greggman.com.
Oba sajta vode autori koji su priznati stručnjaci za WebGL i aktivni članovi zajednice za razvoj ove tehnologije, Gregg Tavares i Tony Parisi. U tom smislu, validacija dostupnog sadržaja se zasniva na autoritetu ovih autora. Ovi sajtovi, pored ostalog sadržaja nude i seriju članaka u vidu tutorijala koji omogućavaju brzo upoznavanje nove tehnologije.
Ovaj tutorijal je formiran na način kojim se služi većina dostupnih online tutorijala. Sadrži niz lekcija koje se nadovezuju jedna na drugu i spoljne resurse koji su u vezi sa iznetim sadržajem. Metod koji se koristi prilikom obrade sadržaja pretpostavlja kretanje od usvajanja konkretnog (praktičnog) prema apstraktnom (teorijskom) znanju. Za svaku lekciju je postavljena neka vrsta granice u pojašnjavanju pojmova i koncepata kako se ne bi prešlo u preširoka izlaganja i kako bi se zadržala struktura koja podstiče dalji napredak za usvajanje praktičnog znanja.
Svako napredovanje, usavršavanje i detaljno upoznavanje tehnologije zahteva dodatno učenje (iz kompletnijih resursa) i praksu.
Sve ovo se formira uzimajući u obzir određenu ciljnu grupu koja u u slučaju ovog rada predstavlja publiku (mahom studente) bez iskustva u radu sa 3D grafikom, ali sa sposobnostima za prepoznavanje koncepta iz linearne algebre i uvežbanim apstraktnim načinom razmišljanja.
U odnosu na gore navedene tutorijale, ovaj vodič se razlikuje po tome što slične materija obrađuje na drugačiji način: jednostavnije, konciznije i prilagođenije publici koja nema nikakvog iskustva sa 3D grafikom, a čije je praktično znanje iz HTML i JavaScript tehnologije znatno ograničeno. Preporuka je svakako da potencijalni korisnik ovog tutorijala nakon ili uporedo sa iznetim sadržajem u ovom radu prati i ostale resurse (uključujući i navedene sajtove) od kojih će dosta njih biti referencirano kroz praktičan rad kako bi se poboljšaljo interaktivno iskustvo korisnika tutorijala. Takođe, sadržaj ovog tutorijala je obezbeđen na srpskom jeziku.