Ovaj sajt je nastao kao praktičan deo rada na fakultetu. Temu sam birala ja, tako da nije nastao iz puke potrebe da se nešto kreira već i iz lične motivacije.

Kroz ovaj sajt je pokušano da se dođe do forme sadržaja koja će biti bliska i interesantna početnicima kroz kocentrisanje osnovnih uputstava za što jednostavniji početak rada sa WebGL tehnologijom.

Mnoge oblasti nisu obuhvaćene na ovom mestu kao što su, na primer: napredno osvetljenje, upravljanje tekstom, interakcija sa korisnikom, blending, manipulacija 3D modelima i slično. Bez obzira na ovo, prikazani su i objašnjeni osnovni koncepti koji, ako se dobro prouče i usvoje, omogućavaju lako usvajanje novih saznanja i veština u radu sa WebGL-om.

Ovaj tutorijal je prvenstveno namenjen studentima informatike (i bliskih nauka) koji žele da se vannastavno upoznaju sa radom u WebGL tehnologiji i zamišljen je kao početna tačka u njihovom daljem istraživanju i učenju.

Obuhvaćeni su osnovni koncepti gde je domen znanja koji se obrađuje ograničen tako da odgovara ciljnoj grupi potencijalnih korisnika kako bi ih sadržaj usmerio na dalje usavršavanje, a ne obeshrabrivao u tome, održavanjem objašnjenja na nižem tehničkom i naučnom nivou. Sa druge strane, formiran je tako da se lako može modifikovati i proširiti novim lekcijama i resursima u slučaju da se pojavi interesovanje za ovakav sadržaj.

Iako je WebGL poznat jednom delu zajednice, se ne nalazi u široj upotrebi u našoj zemlji. Resursi za njegovo izučavanje su trenutno ograničeni na stručnija lica i ona koja poseduju prethodno iskustvo u radu sa 3D grafikom i to na engleskom jeziku. Iako engleski jezik nije prepreka u izučavanju smatram da je učenicima i studentima bez praktičnog iskustva u izučavanju materija preko interneta dobro obezbediti proverene smernice s obzirom na veliku količinu dostupnih informacija. Implementirani tutorijal bi trebao da bude prvi resurs ovakve vrste na srpskom jeziku za WebGL tehnologiju .

Osnovna motivacija za izradu ovakvog tutorijala je da se ohrabre studenti da:

  • praktično primene znanja stečena na fakultetu, pogotovo u oblastima koje nisu obrađivali na izabranim kursevima
  • da se pripreme na atmosferu ubrzanog učenja koja ih očekuje na radnom mestu
  • da se sami okušaju u kreiranju sličnog sadržaja (tutorijala) s obzirom da se zbog povećanja odgovornosti prema (javnoj) publici i eventualnoj kritici koja se lako dobija na internetu bolje savladavaju izabrana obrađivana znanja.

Druga motivacija je da se pokaže inicijativa za povećanjem količine kvalitetenijeg javno dostupnog stručnog sadržaja na srpskom jeziku u odnosnu na većinu online sadržaja koja je zabavnog karaktera i koja bi dalje uticala na bolje formiranje stručne zajednice u našoj zemlji. Takođe, kreiranje ovakvih sadržaja u okviru naučnih institucija bi omogućilo popularizaciju prihvatanja nauke i razumevanje njenog velikog značaja u praktičnom radu.

O tutorijalu